A megnövekedett geopolitikai feszültségek és gazdasági bizonytalanságok ellenére 2025-ben rekord értékű, 3300 milliárd dollárnyi beruházás valósulhat meg a globális energiaszektorban. Bár első pillantásra egyértelműnek tűnhet, hogy hová áramlik ez a hatalmas összeg, a beruházási folyamatok mögött számos meglepő tendencia rajzolódik ki.
Továbbra is érvényben van Egyiptom veszélyhelyzeti gázellátási terve, amelyet június 13-án léptetett életbe a közel-keleti konfliktus hatásainak kezelésére, miután az izraeli Leviatán mezőről érkező gázexport leállt. Izrael most bejelentette, hogy csütörtökön újraindítja a szállítást - de csak részben.
Történelmi fordulóponthoz ért az Európai Unió: a kedden bemutatott rendelettervezete alapján három éven belül teljesen megszünteti az orosz földgáz és kőolaj importját. A terv kötelező intézkedéseket és feszes menetrendet ír elő minden tagállamnak a leválásra. Noha Magyarország sajátos helyzete miatt részleges haladékot kap, a végső határidő alól azonban nem mentesül: 2027. december 31-én mindenkinek véget ér az orosz energia időszaka.
Az előzetes híreknek megfelelően az Európai Bizottság 2025. június 17-én bemutatta azt a rendeletjavaslatát, amely 2027 végéig teljesen megszüntetné az orosz földgáz és kőolaj behozatalát az Európai Unióba - hazánk viszont átmeneti egérutat kapott.
Az Európai Bizottság várhatóan ma nyújtja be szavazásra azt a jogszabálytervezetet, amely az orosz fosszilis energiahordozókról – különösen a földgázról – való leválást célozza meg. Bár a tegnap megtartott Energiaügyi Tanács ülését követően már megismerhettük a javaslat egyes elemeit, most újabb részletek láttak napvilágot.
Az éjszaka kirobbant izraeli–iráni konfliktus miatt jelentős emelkedéssel indult a kereskedés a holland TTF gáztőzsdén. A piaci szereplők attól tarthatnak, hogy a Hormuzi-szoros körüli feszültségek kockázatot jelentenek az európai LNG-ellátás biztonságára is - ráadásul nem csak Európában okozhat gondot.
Egyiptom több mint 8 milliárd dollár értékben kötött megállapodást cseppfolyósított földgáz (LNG) vásárlására - úgy néz ki, hogy Európa új versenytársa talált.
Szlovákia arra kéri az Európai Bizottságot, hogy vezessen be uniós szinten szabályozott gáztranzit-díjakat, valamint vizsgálja meg a lekötött kapacitások újraelosztásának lehetőségét ellátásbiztonsági megfontolások mentén, mielőtt betiltja az orosz gáz behozatalát.
Zöld lámpát kapott a Kaszpi-tenger azeri részén található Shah Deniz földgázmező új projektje, amelyben a magyar MVM résztulajdonosként érintett. A 2,9 milliárd dolláros projekt célja a mező alacsony nyomású készleteinek kitermelése, amivel jelentős új exportkapacitás nyílik meg a térségből.
2025 májusában az orosz Gazprom napi átlagban 46 millió köbméter földgázt szállított Európába a Török Áramlat vezetéken keresztül, ami 10,3%-os növekedést jelent áprilishoz képest.
Lassan lejár a türelmi idő.
A hőség miatt sok országban még nehezebb lett mezőgazdasági munkásokat találni.
Fontos döntések születhetnek a következő időszakban.
Fokozódik a feszültség.
Fontos bejelentést tett az ukrán elnök.
Több helyen is súlyos a helyzet.
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!